Artysta Adam Hyziński we wspomnieniach ukochanej żony Wandy

04 stycznia 2022 Artysta Adam Hyziński we wspomnieniach ukochanej żony Wandy
Jeszcze w 2021 r. przygotowując się do wydania publikacji o Grupie Twórców "MY" odwiedziliśmy Panią Wandę Hyzińską - żonę ś.p. Adama Hyzińskiego.


Podczas spotkania Pani Wanda Hyzińska opowiadała o swoim mężu Adamie: o tym jak go poznała, jakim był człowiekeim, co go fascynowało, a także o relacjach z Grupą "MY". Mówiła o ogromnych pasjach kolekcjonerskich męża i jego pracy przy zbiorach Towarzystwa Miłośników Andrychowa. Oprócz tego Pani Wanda opowiadała o życiu w latach 70 tych XX w. w Andrychowie; o przejęciu Wytwórni Silników Wysokoprężnych Andrychów przez koncern Daewoo w latach 90 tych XX w. oraz o różnicach kulturowych między kadrą a załogą w zarządzaniu zakładem. Wspominała również o klubach zakładowych w Andrychowie i zakładowym życiu kulturalnym. Zapraszamy do odsłuchania wywiadu.

Adam Hyziński (1937-2014)

Malarz, grafik, rysownik, kolekcjoner, członek założyciel GT „MY”, działacz społeczny. Od pierwszego dnia przynależności do grupy stał się jej gorącym zwolennikiem – uczestniczył we wszystkich wyjazdach na plener, brał udział w corocznych wystawach, przygotowywał do druku okazjonalne wydawnictwa. Przez rok również prezesował GT „MY”, a także był prezesem andrychowskiego Koła Robotniczego Stowarzyszenia Twórców Kultury i wiceprezesem Zarządu Wojewódzkiego tej organizacji w Bielsku-Białej, co pozwalało mu – w już niełatwych dla kultury czasach – z pożytkiem dla andrychowskich twórców wykorzystywać swoje podwójne możliwości.

Po pierwsze (a pewnie i po drugie, i po trzecie!) miłośnik Andrychowa, na różne sposoby okazujący rodzimej miejscowości swój afekt – przez rysunki, malarstwo olejne, kolekcjonowanie andrychowianów, działalność na rzecz Towarzystwa Miłośników Andrychowa, współpracę z „Nowinami Andrychowskimi” (w pierwszym dwudziestoleciu ich wychodzenia). Do dzisiaj „tekę Adama Hyzińskiego” (zawierającą świetne rysunki piórkiem najciekawszych zabytków Andrychowszczyzny!) z łezką w oku wspominają czytelnicy, a dziatwa szkolna przekopuje archiwalne numery w poszukiwaniu śladów historii Andrychowa. Za swą działalność został uhonorowany medalem „Zasłużony dla Gminy Andrychów”.

W swoim malarstwie preferuje olej – niewielkie rozmiary płótna, delikatne muśnięcia pędzlem, stonowana kolorystyka. Jego rysunek tuszem charakteryzuje się ogromną wiernością w odtwarzaniu szczegółów (nawet jeśli rysował z pamięci, można mieć pewność, że aparat fotograficzny oddałby to równie wiernie!). Akwarele są tylko ździebło mniej realistyczne – kontury obiektu, owszem, lekko rozmyte, ale miejsce bez wątpienia do zidentyfikowania. Wcześniej zajmował się również korzenioplastyką i rzeźbą w drewnie, ale z upływem czasu zarzucił te techniki – w niewielkim mieszkaniu zabrakło miejsca, a i droga do lasu zrobiła się jakby dłuższa…

Kolekcjonerstwo zawsze odgrywało w życiu Adama Hyzińskiego ważną rolę, ale nigdy nie jako takie zwykłe zbieractwo – wszystko jest dopracowane do ostatniego szczegółu. Weźmy, dla przykładu, kolekcjonowanie monet: dla każdego kraju osobna karta w albumie, na której najważniejsze dane (kontynent, obszar, zaludnienie, stolica itd.) i pozyskane monety wg wartości i roku emisji. A zbiera – razem ze synem Sławkiem – nie tylko monety, ale także wspomniane andrychowiana, birofilia, firmowe kalendarzyki i długopisy. Szkoda, że to ta właśnie pasja jest teraz na pierwszym miejscu, bo od kilku lat już nie oglądamy obrazów pana Adama na andrychowskich wystawach.*

Autor projektów tablic pamiątkowych ku czci Legionistów Polskich (na Urzędzie Miejskim w Andrychowie), braci Herzogów (na Wzgórzu Miłosierdzia w Zagórniku) oraz upamiętniającej zburzenie synagogi w Andrychowie.

Maria Biel-Pająkowa, 40 lat Grupy Twórców „MY”, okolicznościowa wkładka miesięcznika „Nowiny Andrychowskie”, kwiecień 2013


Copyright / Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - Fundacja MEMO

Kreacja weboski.pl