Wyjątkowe spotkanie z dh. Januszem Ślesakiem

30 września 2021 Wyjątkowe spotkanie z dh. Januszem Ślesakiem
Spotkaliśmy się z dh. hm. Januszem Ślesakiem, który szerszemu gronu Andrychowian znany jest przede wszystkim jako działacz społeczny, polityk, nauczyciel i poseł na Sejm II kadencji.

W 1974 r. ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1973–1989 pracował jako nauczyciel i wicedyrektor Zespołu Szkół w Andrychowie. Następnie do 1999 był dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie po czym przeszedł na emeryturę. Od 1996 pełnił funkcję posła II kadencji, wybranego w okręgu bielskim z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Reprezentował Związek Nauczycielstwa Polskiego. W latach 1998–2006 sprawował mandat radnego sejmiku małopolskiego.

My podczas spotkania z dh Januszem Ślesakiem skupiliśmy się przede wszystkim na jego aktywności w ZHP. Na przygotowanym przez AGA nagraniu (audio) z wywiadu możemy usłyszeć jego wspomnienia dotyczące młodzieńczych lat, kiedy jeszcze nie przypuszczał, że w przyszłości sam będzie młodzież uczył i ją wychowywał. To właśnie Janusz Ślesak w latach 60 tych XX w. w Technikum Mechanicznym w Andrychowie współtworzy 46 Drużynę Lotniczą, a później pracuje w Komendzie Hufca w Wadowicach. Podczas spotkania opowiadał o różnicach między funkcjonowaniem harcerstwa kiedyś i współcześnie, o obozach harcerskich i powiązaniu harcerstwa ze szkołami. Wspominał również swoją zmarłą żonę, która zajmowała się drużynami zuchowymi. Dzielił się własnymi przemyśleniami dotyczącymi prądów ideologicznych w dawnym harcerstwie, przed i po II wojnie światowej, opowiadał o pionierce, obozach tysiąclecia, a także o swojej pracy jako nauczyciel. Nasze Archiwum wzbogaciło się o ciekawe archiwalne fotografie dotyczące harcerstwa - zachęcamy do oglądania!

To była ogromna przyjemność móc spotkać się z tak wyjątkowym i pełnym pasji człowiekiem.

Copyright / Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - Fundacja MEMO

Kreacja weboski.pl