Wspomnienia z Rzyk, Targanic i Sułkowic

10 października 2020 Wspomnienia z Rzyk, Targanic i Sułkowic
fot. fotografie rodzinne Felicji Osowskiej, fot. R. Pazdur

W naszym Archiwum wiele się dzieje. Wciąż trwają etnograficzne badania terenowe...

Zapraszamy do zapoznania się w wspomnieniami mieszkańców Targanic, Rzyk i Sułkowic.

O swoim życiu, przeszłości i pasjach mówili:


ZBIGNIEW ZABOROWSKI z Targanic

(ur. 1974) opowiada o tym jak zaczął rzeźbić , o swoich pracach i inspiracjach.


BRONISŁAWA I FRANCISZEK BIZONIOWIE z Targanic

Franciszek (ur. 1940) i Bronisława Bizoniowie (1951) opowiadają o swoim życiu i o pszczołach, które to towarzyszą im od 60 lat ; Franciszek opowiada o rocznym cyklu prac związanych z pszczelarstwem, o zachowaniach pszczół, rojeniu się pszczół, tworzeniu nowych rodzin kiedyś i obecnie, o propolisie i jego niesamowitych właściwościach leczniczych; składzie i hierarchii rodziny pszczelej, chorobach pszczół, rodzajach miodu, pyłku pszczelim, leczniczych właściwościach pyłku i miodu, sposobach spożywania, specjalności czyli miodzie pokrzywowym; opowiadają o dzieciństwie, pracy w gospodarstwie, piosenkach śpiewanych na imprezach rodzinnych, weselach, chodzeniu po kolędzie w sylwestra, o zbiorze ziół.


FELICJA OSOWSKA z Sułkowic

(ur.1938) opowiada o dzieciństwie, młodości, pracy w AZPB, wspomina swoich rodziców, o tym jak na emeryturze razem z przyjaciółką założyła firmę która zajmowała się obsługą kulinarną wesel i imprez okolicznościowych, o menu weselnym dawniej i współcześnie, o świętach wielkanocnych i Bożego Narodzenia, o prozie życia w latach 50 i 60 tych, budowie swojego domu, o służbie zdrowia; Felicja Osowska cytuje swoje humorystyczne wierszyki i monologi o ziołach i życiu które prezentowała na imprezach okolicznościowych.


WŁADYSŁAWA OKSZOS z Rzyk

(ur.1948) opowiada o swojej kapliczce, którą postawiła z mężem jako wotum dziękczynne, o dzieciństwie i młodości, pracy na gospodarstwie w Rzykach; wiejskich rozrywkach, potańcówkach, zabawach, kinie objazdowym, życiu społecznym, obowiązkach rodzinnych, pracach polowych, o tym jak poznała męża, o obrzędach świątecznych i innych zwyczajach wiejskich.


MARIA I STANISŁAW DUSZCZYŃSCY z Rzyk

Stanisław (ur. 1935) opowiada o domu rodzinnym, jak został społecznym radnym powiatowym, jak to się stało że wybudowano drogę na Rzyki i zelektryfikowano wieś; jak został kościelnym w parafii w Rzykach, na czym polegała praca kościelnego. Maria Duszczyńska (ur. 1941) opowiada o dzieciństwie i młodości w Rzykach, o pracy w gospodarstwie, obrzędach świątecznych, wieńcach i bukietach, mocy święconek, czasach wojny , dawnych wizytach duszpasterskich, majówkach, śmierguśnikach, funkcji gromnicy, obrzędach i zwyczajach pogrzebowych. Stanisław Duszczyński opowiada o dawnej komunikacji z Andrychowem, społecznym komitecie wiejskim, o założeniu wspólnie z kolegami OSP przy WSW Andrychów, ekstremalnych sytuacjach podczas wojny na ziemiach wschodnich skąd pochodzi. Stanisław Duszczyński śpiewa kolędę wojenną z 1945 r. wymyśloną przez swojego kuzyna oraz inne piosenki z kawalerskich czasów, Maria Duszczyńska śpiewa piosenkę ludową


WIKTORIA I STANISŁAW MIKOŁAJEK z Rzyk

Państwo Mikołajkowie Wiktoria i Stanisław opowiadają o tym jak: Stanisław zaczął rzeźbić, o rzeźbach które zrobił do kościoła w Rzykach i Zawadce, szopkach lalkowych, chodzeniu po kolędzie, procesie tworzenia rzeźb, o weselach i muzykantach weselnych, młodości, szkole i pracy w gospodarstwie, Pan Stanisław opowiada o ojcu który walczył na wojnie, matce która pracowała przed wojną w Niemczech; o wojnie i czasach powojennych, kapliczce którą Państwo mają w ogródku medycynie ludowej, ziołolecznictwie, potrawach, zwyczajach i obrzędach świątecznych

Dziękujemy

Copyright / Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - Fundacja MEMO

Kreacja weboski.pl