Wspomnienia dh Leokadii Wilczyńskiej

20 września 2021 Wspomnienia dh Leokadii Wilczyńskiej
fot. Leokadia Wilczyńska (tańcząca po prawej). Pewel - obóz harcerski, 1976

Harcerze nie próżnują! Trwają prace przygotowujące publikację dotyczącą historii Harcerstwa na Ziemi Andrychowskiej. Nasze Archiwum (Fundacja "Memo") również pomaga,

oprócz pozyskania środków na jej przygotowanie i wydanie przeprowadzamy wywiady z harcerzam/kami seniorami/kami zasłużonymi nie tylko dla Hufca Andrychów…Dziś chcielibyśmy podzielić się z Państwem wspomnieniami hm Leokadii Wilczyńskiej (ur. 1945) – postaci wyjątkowej i całym sercem oddanej sprawom harcerstwa. Druhna Leokadia była komendantką Hufca ZHP Andrychów dwukrotnie, najpierw w latach 1984-1988 później w latach 1992-2002. Poniżej przedstawiamy jej biogram przygotowany przez dh Marię Walkowiak w ramach realizowania próby harcmistrzowskiej.

Leokadia Wilczyńska będąc uczennicą Szkoły Podstawowej nr 2 w Andrychowie (1952-1959), została harcerką dzięki drużynowej, druhnie Bernadecie Kulawiec. W 1995 roku złożyła Przyrzeczenie Harcerskie. Jako uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie (1959-1963), należała do żeńskiej drużyny harcerskiej, której drużynową była Danuta Florczyk. W mawianym okresie za czasów kiedy komendantem był Aleksander Nidecki wyjeżdżała na obozy harcerskie do Łomnicy Zdroju i Piwnicznej. W latach 1962-1963 była drużynową 3 DH Żeńskiej w Liceum Ogólnokształcącym W Andrychowie. Zobowiązanie Instruktorskie złożyła 10 września 1965 roku, w obecności hm. Aleksandra Nideckiego, ówczesnego Komendanta Hufca ZHP Wadowice. Prace zawodową, pedagogiczną rozpoczęła w Szkole Podstawowej w Zagórniku w 1965 roku i tam prowadziła drużynę harcerską. W 1967 roku podjęła pracę zawodową w Zespole Szkół Technicznych w Andrychowie, gdzie w latach 1967-1977 była Komendantką Szczepu. Od 1975 roku była członkiem Komendy i Rady Hufca ZHP Andrychów. 26 listopada 1984 roku, na Konferencji sprawozdawczo-wyborczej Hufca ZHP Andrychów, została wybrana Komendantką Hufca ZHP Andrychów, a z dniem 1 stycznia 1985 roku przeszła do pracy etatowej w Bielskiej Chorągwi ZHP. Od 25 listopada do 22 grudnia 1987 roku uczestniczyła w Kursie Kadry Kierowniczej ZHP w Moskwie. 17 września 1988 roku Rada Chorągwi Bielskiej wybrała ją na zastępcę komendanta Chorągwi Bielskiej ds. programowych, którą to funkcje pełniła do 9 grudnia 1995 roku. 22 lutego 1992 roku po raz drugi zostaje Komendantką Hufca ZHP Andrychów i łączy przez 3 lata dwie funkcje.

Podczas spotkania z przedstawicielami Fundacji „Memo” opowiadała nam o swoich początkach w harcerstwie, kolejno pełnionych funkcjach, pierwszych obozach harcerskich w Polsce i dawnej Jugosławii, o relacjach z władzami, pracy społecznej. Ze wzruszeniem wspominała aktywne druhny i druhów działających w Hufcu Andrychów oraz współpracę ze szkołami z terenu gminy Andrychów. Opowiadała także o tym jak została komendantką chorągwi bielskiej, o różnicach miedzy dawnym a współczesnym harcerstwem, o historii harcerstwa na Ziemi Andrychowskiej i o swojej pracy jako nauczyciel. Dzięki jej uprzejmości i ofiarności zbiory AGA poszerzyły się o kolejne cenne fotografie. Zapraszamy do zapoznania się z nimi!


fot. Regina Pazdur

Copyright / Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - Fundacja MEMO

Kreacja weboski.pl