OSP w Zagórniku

23 sierpnia 2021 OSP w Zagórniku
Za nami spotkanie z przedstawicielami kolejnych jednostek OSP z gminy Andrychów. Przedstawiciele AGA spotkali się z druhami seniorami z OSP w Zagórniku: Janem Polakiem, Stanisławem Frasiem oraz Stanisławem Pękalą.

Nasze pierwsze spotkanie odbyło się w murach remizy w Zagórniku i towarzyszył nam również niezastąpiony druh Mateusz Bizoń, który pomógł zorganizować całe spotkanie. Kolejne spotkania będą miały charakter indywidualnych wywiadów z seniorami w ich domach.

A jest o czym rozmawiać! OSP w Zagórniku powstała (podobnie jak OSP w Roczynach) już w 1911 r. W toku rozmów na temat konstrukcji i zawartości publikacji na temat historii i działalności OSP w gminie Andrychów, którą jak już pisaliśmy wielokrotnie planujemy wydać końcem 2022 r. , dowiedzieliśmy się jak funkcjonowała jednostka na przestrzeni lat, a zwłaszcza w czasach głębokiej komuny. Był też czas na oglądanie miniatury dawnej remizy, zabytkowych sztandarów, trąbek sygnałówek, kronik i zdjęć.

Już niebawem w naszym archiwum umieszczone zostaną materiały archiwalne z kolekcji strażaków seniorów wraz z nagraniami audio z ich wywiadów.

Bardzo dziękujemy za gościnność, otwarte serca oraz za wszystkie wspaniałe opowieści, które dane nam było wysłuchać, nagrać i zachować dla przyszłych pokoleń nie tylko strażaków.

N.K.

fot. R. Pazdur, M. Kudłacik


Copyright / Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - Fundacja MEMO

Kreacja weboski.pl