Osiedle Potrójna

06 września 2020 Osiedle Potrójna
fot. Widok z Potrójnej na Rzyki, D. Rusin

Na stronie Archiwum Gminy Andrychów kolejne wspomnienia, tym razem mieszkańców Osiedla Potrójna – zapraszamy do odsłuchania!


Genowefa Mikołajek (ur. 1950 r.) opowiada o swoim pochodzeniu - rodzicach i rodzeństwie, życiu na Zakocierzu; o tym, jak się robiło ścierankę; o prądzie; o pracy w polu na Potrójnej i hodowli bydła; o ciężkich zimach i drodze do szkoły na Równicach; o pracy po szkole - sadzeniu drzewek w lesie; o świętach Bożego Narodzenia - potrawach wigilijnych, ubieraniu choinki; o Wielkanocy - śmigusie-dyngusie, koszyku wielkanocnym; odpustach; o kapliczkach w okolicy Potrójnej - miejscach upamiętniania osób, które zmarły w górach; o chrzcinach; o I Komunii Świętej; o budownictwie na Potrójnej; o gotowaniu zupy z łupin z ziemniaków w czasie wojny.

Zofia z Hankusów Sordyl (ur. 1930 r.) opowiada o swoim pochodzeniu; o nauce w szkole; o pracy na tkalni w Andrychowie i codziennej drodze na piechotę z Kocierza, później z Rzyk; o pracy zarobkowej mieszkańców spod Potrójnej - zwożeniu drzewa, zbieraniu borówek; o hodowli zwierząt; o dawnym jedzeniu; o "oszczędzaniu" butów; o domowych sposobach leczenia - stosowaniu sody oczyszczonej; o obchodach Bożego Narodzenia, kolędnikach z Kocierza; o święceniu pokarmów wielkanocnych w kosołce; o kapliczkach pod Potrójną i tradycjach odprawiania różańca, majówek - o kapliczce na Równicach, Pustelni; o dożynkach; o odpustach na Jasnej Górce w Ślemieniu i w Rzykach, o cukierkach odpustowych i ogórkach; o I Komunii Świętej; o zwyczajach pogrzebowych; o dawnych środkach transportu.

Genowefa Mikołajek z d. Capanda (ur. 1946 r.), której nagranie podzielone zostało na 2 części:

AUDIO 1

Genowefa Mikołajek z d. Capanda (ur. 1946) opowiada o początkach swojej pracy w szkole na Równicach; o problemach kadrowych szkoły; o liczebności dzieci w klasie, specyfice nauki w klasach łączonych; o dwóch budynkach szkolnych pod Potrójną; o funkcjonowaniu szkoły zimą; o zamknięciu szkoły na Równicach; o pracy nauczyciela kiedyś i dzisiaj.

AUDIO 2

Genowefa Mikołajek z d. Capanda (ur. 1946) opowiada o pomocy sąsiedzkiej; o drodze na pętlę autobusową w Rzykach; o podłączeniu prądu i pierwszym sprzęcie elektronicznym – telewizorze, radiu.

Osobom, które pragną wesprzeć nasz projekt (np. poprzez udostępnienie materiałów archiwalnych lub zarekomendowanie osoby, z którą warto przeprowadzić wywiad), polecamy zapoznanie się z informacjami znajdującymi się w zakładce O PROJEKCIE -> WESPRZYJ NAS.

D.R.

Copyright / Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - Fundacja MEMO

Kreacja weboski.pl