Hufiec ZHP Andrychów - Biblioteka Archiwum Gminy Andrychów

20 grudnia 2021 Hufiec ZHP Andrychów - Biblioteka Archiwum Gminy Andrychów
Z niezmienną radością dzielimy się z osobami zainteresowanymi lokalną historią i kulturą dobrymi wiadomościami.

A takimi są niewatpliwie te dotyczące publikacji wydawanych przez prowadzącą Archiwum Fundację "Memo" w ramach serii „Biblioteka Archiwum Gminy Andrychów". Tym razem chodzi o książkę zatytułowaną „Hufiec ZHP Andrychów wczoraj i dziś”. Redakcję merytoryczną nad tą publikacją (wzbogaconą licznymi fotografiami zarówno archiwalnymi jak i współczesnymi) objęła Ewelina Prus-Bizoń, redaktorem prowadzącym jest Regina Pazdur a teksty opracowowywały Ewelina Prus-Bizoń i Maja Pawińska. Nad całą serią wydawniczą Patronat Honorowy objął Burmistrz Andrychowa.

Autorem okładki jest Bartosz Rejmak.

Poniżej prezentujemy „Słowo wstępu” autorstwa Komendantki Hufca, hm. Marii Walkowiak.

„W związku z publikacją poświęconą historii harcerstwa na terenie andrychowszczyzny, jaka ukazuje się dzięki zaangażowaniu wielu osób, byłych i obecnych instruktorów ZHP, a także Fundacji „Memo”, pragnę zaprosić Państwa do zapoznania się z opracowaniem zebranych materiałów. Jest to pierwsza publikacja, w której krok po kroku prezentowana jest historia i rozwój jednostek działających na terenie hufca. Jest to także wspaniała okazja, aby wrócić wspomnieniami do wydarzeń i osób, dzięki którym wiele pokoleń dzieci i młodzieży mogło korzystać z harcerskiego systemu wychowawczego.

Śledząc rozwój harcerstwa na terenie Wadowic, Andrychowa i Wieprza, możemy wrócić pamięcią do wspaniałych wspomnień i przeżyć kilku pokoleń andrychowskich harcerzy. Lektura ta uświadamia, jak wielu wspaniałych obywateli harcerstwo ukształtowało, jak wiele dało ono radości i przygód, które połączyły na całe lata. Ciągle nowe, jakże zmieniające się z upływem czasu wyzwania kształtują kolejne pokolenia harcerskiej braci, która podejmując służbę na wielu polach, niesie pomoc bliźnim, stawia sobie nowe cele, realizując przesłanie Aleksandra Kamińskiego z książki „Kamienie na szaniec”: „Życie jest tylko wtedy coś warte i tylko wtedy daje radość, jeśli jest służbą. Formy służby mogą być zmienne i ciągle dostosowywane do potrzeb życia.”

Zachęcam, sięgnijmy po publikację „Hufiec ZHP Andrychów wczoraj i dziś” warto sobie przypomnieć lub dowiedzieć się, jak działali harcerze naszej gminy na przestrzeni lat.”

Zapraszamy do lektury wersji elektronicznej książki.

Osoby zainteresowne publikacją w wersji papierowej proszone są o kontakt: fundacjamemo@gmail.com lub o wypełnienie FORMULARZA ZGŁOSZENIOWEGO

Copyright / Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - Fundacja MEMO

Kreacja weboski.pl