Działamy!

09 czerwca 2020 Działamy!
Mimo trudnej sytuacji związanej z pandemią Covid-19 udaje się nam pracować...
Do naszego Archiwum wciąż trafiają interesujące dokumenty, fotografie, nagrania audio i video.

Grupa wolontariuszy pracuje nad ich przygotowaniem do przechowywania (np. opracowaniem, skanowaniem, transkrypcją, nadaniem znaku wodnego) i archiwizacją w Otwartym Systemie Archiwizacyjnym OSA. Dodatkowo trwają badania terenowe we wszystkich miejscowościach Gminy Andrychów. Spotkania - jeśli się odbywają w pomieszczeniach - mają miejsce z zachowaniem wszelkich rygorów sanitarnych. Staramy jednak tak organizować nagrania by można było rozmawiać na wolnym powietrzu. Badania trwają już od stycznia 2020 r. - kto by mógł przypuszczać wówczas, że w wiosenny czas będziemy mieli takie trudności by spotkać się "twarzą w twarz".
Zachęcamy do zapoznania się z naszymi archiwaliami w AGA. Wciąż przybywa wiele nowych materiałów - na dzień dzisiejszy jest ich w systemie ok. 600. Bardzo dużo materiałów archiwalnych jest w fazie opracowania. Przeprowadzenie wywiadu to jedynie mała część pracy w terenie. Nagrany materiał należy później posegregować, opisać, zindeksować, transkrybować, zmontować, zarchiwizować. Dodatkowo, jeśli podczas spotkania respondent zechce się podzielić materiałami archiwalnymi, musimy je zeskanować, znów - opracować i zarchiwizować w OSA. Cały proces jest pracochłonny i zabiera dużo czasu.
Życzymy Wam Drodzy Państwo oglądający nasze zasoby dużo zdrowia i cierpliwości na co dzień! Będzie dobrze - musimy razem przetrwać w pokoju ten trudny czas. Historie, które słyszymy od mieszkańców gminy Andrychów utwierdzają nas w przekonaniu, że potrafimy nie tylko w obliczu zagrożenia i trudów, pomagać sobie nawzajem. Wiele budujących rozmów zanotowaliśmy, poruszające są zwłaszcza te relacjonujące czasy wojny i powojnia, stosunków panujących między ludźmi w czasach PRLu czy trudów życia codziennego na wsi. "Jak szybko mijają chwile, jak szybko mija czas..." Bądźmy dla siebie dobrzy - warto!

Poniżej prezentujemy niewielki wycinek fotografii z naszej gminy (fot. R. Pazdur)


Copyright / Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - Fundacja MEMO

Kreacja weboski.pl