o podjęciu decyzji o współpracy Fundacji „Memo” i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Andrychowie w zakresie archiwizacji, digitalizacji i udostępniania zasobu archiwalnego biblioteki w Archiwum Gminy Andrychów.
Archiwum społeczne przy andrychowskiej bibliotece powstało w ramach projektu Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej (CATL), zainicjowanego przez Fundację Ośrodka "KARTA". W ramach projektu udało się udostępnić w sieci blisko 200 materiałów archiwalnych, pochodzących z zasobu biblioteki, a także z kolekcji prywatnych. Stanowi to jednak zaledwie niewielki fragment bogatego zasobu archiwalnego biblioteki, na który składają się m.in. materiały wytworzone przez samą instytucję oraz jej poprzedniczkę - Czytelnię Mieszczańską, jak również archiwalia przekazywane przez lata przez inne lokalne instytucje kulturalne, organizacje, a wreszcie mieszkańców Gminy Andrychów. Nowe materiały w AGA będą ułożone w serie: Miejska Biblioteka Publiczna, Kolekcja Artura Obozy, Muzeum Historyczno-Etnograficzne w Andrychowie, Kolekcja dawnych pocztówek andrychowskich.
Zasób archiwalny andrychowskiej biblioteki stanowi niezwykle cenne źródło dla badań nad historią naszego regionu. Dzięki współpracy z Fundacją „Memo” możliwe będzie jego profesjonalne opracowanie, zdigitalizowanie, a wreszcie udostępnienie w przestrzeni internetowej tak, aby ułatwić korzystanie z niego do celów naukowych, edukacyjnych, czy artystycznych. Współpraca z Fundacją może być wreszcie przyczynkiem do gromadzenia materiałów związanych z historią samej biblioteki w Andrychowie, stąd nasz apel do mieszkańców o udostępnianie posiadanych przez Państwa materiałów archiwalnych związanych z Miejską Biblioteką Publiczną w Andrychowie i Czytelnią Mieszczańską. Zachęcamy również do kontaktu osoby, które mogłyby opowiedzieć nam coś więcej na temat działalności biblioteki w minionych latach i uzupełnić w ten sposób naszą wiedzę na ten temat.
Daria Rusin