Archiwum Gminy Andrychów z wizytą w Inwałdzie

16 listopada 2020 Archiwum Gminy Andrychów z wizytą w Inwałdzie
fot. Danuta Mydlarz podczas dożynek

Tym razem zapraszamy do zapoznania się z efektami badań trenowych przeprowadzonych w Inwałdzie.

Na stronie aga.edu.pl znalazły się nagrania przeprowadzone z mieszkańcami Inwałdu, a także materiały archiwalne (dokumenty, fotografie) udostępnione podczas tych spotkań – serdecznie dziękujemy!

Danuta Mydlarz (ur. 1936 r.), której wspomnienia zostały podzielone na 4 części:

AUDIO 1. Danuta Mydlarz opowiada o działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Inwałdzie i tamtejszych tradycjach dożynkowych.

AUDIO 2. Danuta Mydlarz opowiada o tradycjach wielkanocnych - palmach, święconce; nocnej adoracji Grobu Pańskiego; o procesjach z okazji świąt; o zwyczajach postnych; o Zielonych Świątkach; o Bożym Ciele.

AUDIO 3. Danuta Mydlarz opowiada o wierzeniach ludowych - paleniu tataraku, huby, palmy wielkanocnej; o robieniu krzyżyków wielkanocnych.

AUDIO 4. Danuta Mydlarz opowiada o inwałdzkich kapliczkach - na Korczy, koło kościoła; o zwyczajach związanych ze ślubami i weselami.

Małgorzata z Polaków Sordyl (ur. 1939) w wywiadzie opowiada o rodzinnych zwyczajach związanych z obchodami imienin; o dawnych potrawach; o mieszkającym w Andrychowie wujku Stanisławie Polaku i jego rodzinie; o ostatniej wizycie ojca w Inwałdzie podczas manewrów wojskowych i jego zaginięciu podczas kampanii wrześniowej; o zwyczajach związanych ze świętem Bożego Narodzenia; o świecie Matki Bożej Gromnicznej; o zwyczajach wielkanocnych; o śmigusie-dyngusie na Kuwiku; o Zielonych Świątkach; o obchodach Bożego Ciała; o Wszystkich Świętych; o dawnych uroczystościach komunijnych; o kapliczce III Upadku Chrystusa naprzeciwko cmentarza i kapliczce maryjnej na dębie na Kuwiku; o odpustach w Inwałdzie; o cudownym obrazie Matki Bożej Inwałdzkiej.

Pani Małgorzata przekazała również do Archiwum Gminy Andrychów rodzinne fotografie i dokumenty.

Urszula Figwer (ur. 1931) – ze względu na panującą sytuację epidemiczną udzieliła wywiadu w formie pisemnej. W swoich wspomnieniach opowiada o swoim dzieciństwie w Inwałdzie - czasach szkolnych i latach okupacji; o przedwojennym Andrychowie; o swoich związkach z klubem Beskid Andrychów; o pobycie w czasie wojny na Potrójnej; o Ferdynandzie Pachlu i małżeństwie Leokadii i Władysławie Cholewkach.

Krystyna z Sordyli Łysoń (1948) podczas rozmowy opowiada o swojej rodzinie, zabawach z czasów dziecięcych, przynależności do harcerstwa; o czasach szkolnych, swojej pasji malarskiej i działalności w Grupie Twórców „MY”, o zmianach w krajobrazie Inwałdu, o zatrudnieniu tamtejszych mieszkańców, lokalnych rzemieślnikach; o domowych metodach leczenia, o zwyczajach świątecznych: na Boże Narodzenie, Wielkanoc, o majówkach, procesjach na Boże Ciało, obchodach Matki Boskiej Zielnej i Wszystkich Świętych; o zwyczajach związanych z chrzcinami, ślubami i weselami, pogrzebami; o dawnych środkach transportu, procesie elektryfikacji i gazyfikacji we wsi; o odpustach, relacjach sąsiedzkich, prognozowaniu pogody; o lokalnych artystach.

Pani Krystyna przekazała również do Archiwum Gminy Andrychów rodzinne fotografie.

Adam Kołaczyk (ur. 1937), którego wspomnienia zostały podzielone na 2 części:

AUDIO 1. Adam Kołaczyk opowiada o swoich rodzicach; o czasach II wojny światowej; o działalności OSP w Inwałdzie i zasłużonych strażakach.

AUDIO 2. Adam Kołaczyk opowiada o budowie kolei w Inwałdzie (historia usłyszana przez Pana Adama w młodości od innego mieszkańca Inwałdu).

Copyright / Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - Fundacja MEMO

Kreacja weboski.pl