5 Warsztaty z Historii Mówionej

18 grudnia 2019 5  Warsztaty z Historii Mówionej
To już ostatnie spotkanie dotyczące "Historii Mówionej" przeprowadzone przez nasze ekspertki w tej dziedzinie: Darię Rusin i Reginę Pazdur.

Korzeni historii mówionej należy poszukiwać naprawdę dawno temu... Biorąc pod uwagę historię ludzkości, człowiek stosunkowo niedawno wynalazł pismo a dużo później druk...Słowo od samego początku było opowiadane, zapamiętywane i przekazywane, a znacznie później spisywane – „pierwszy historyk” żyjący w V w. p.n.e Herodot z Halikarnasu pisał w ks. II swoich „Dziejów”: „Moim zadaniem w całym tym dziele jest, żeby opowiedziane przez wszystkich szczegóły tak spisać, jak je słyszałem”. Jednak dopiero XX-wieczne nauki społeczne dostrzegły znaczenie biegu życia zwykłych ludzi: w 1918 r. powstała praca Williama Thomasa i Floriana Znanieckiego „Chłop polski w Europie i Ameryce” oparta wyłącznie na chłopskich listach i autobiografiach.
Na warsztatach uczestnicy mogli oprócz teorii związanej z "Historią Mówioną" zapoznać się również z jej praktyczną stroną . Nauczyliśmy się, między innymi, jak dokonywać nagrań, jak wybrać sprzęt, w jaki sposób przeprowadzić wywiad i spotkanie, co zrobić z nagraniami po zakończeniu wywiadu i spotkania oraz jakich błędów unikać.
Dziękujemy serdecznie za wspólnie spędzony owocnie czas. Wesołych Świąt!

fot. R. Pazur, D. Rusin, M. Kudłacik


Copyright / Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - Fundacja MEMO

Kreacja weboski.pl