Spotkanie w Hufcu Andrychów

25 czerwca 2021 Spotkanie w Hufcu Andrychów

fot. Harcerze z Inwałdu składają wieńce na Grobie Nieznanego Żołnierza. Na fotografii z opiekunką Heleną Zmełty, AGA: Fotografie z kolekcji Zofii i Adama Rokowskich PL_1061_AGA_083_001_002


Za nami spotkanie rozpoczynające prace nad pierwszą z czterech publikacji, które planujemy wydać do 2022 w ramach nowej serii archiwum pod roboczym tytułem „Biblioteka Archiwum Gminy Andrychów”. 22.06.2021 r. przedstawiciele Fundacji „Memo” Regina Pazdur i Maciej Kudłacik (Prezes Zarządu) spotkali się z przedstawicielkami Hufca im. Szarych Szeregów w Andrychowie - phm. Marią Walkowiak (Komendantką Hufca) oraz phm. Mają Pawińska (Członkinią Komendy ds. promocji i wizerunku). Podczas wizyty zastanawialiśmy się nad ogólnym kształtem planowanej publikacji na temat historii harcerstwa na Ziemi Andrychowskiej. Sam Hufiec andrychowski obchodził w zeszłym roku 45 lecie, jednak wcześniej andrychowscy harcerze zrzeszeni byli w dwóch hufcach wadowickich: męskim i żeńskim, które działały już od 1930 r. Po zakończeniu działań wojennych w 1945 r. andrychowskie harcerstwo zwarło swoje szeregi. W 1948 r. nastąpiło połączenie hufca męskiego i żeńskiego w hufiec koedukacyjny. Po Zjeździe łódzkim w 1956 r. powołano podhufce, które tworzyły Hufiec Wadowice. W Andrychowie kierownictwo podhufca objął dh. Aleksander Nidecki. Na terenie Andrychowa i gminy działało wówczas 14 drużyn harcerskich i 4 gromady zuchowe. W wyniku reformy administracji państwowej w 1975 r. przebudowano także strukturę organizacyjną ZHP. Uchwałą RN ZHP z dn. 11 czerwca 1975 r. z części terytoriów byłej Chorągwi Katowickiej i Krakowskiej, czyli z dotychczasowych hufców: Oświęcim, Sucha Beskidzka, Wadowice i Żywiec (Chorągiew Krakowska) oraz Bielsko – Biała i Cieszyn (Chorągiew Śląska) – utworzono Chorągiew Bielską.

W Chorągwi Bielskiej zgodnie ze strukturą administracyjną województwa powołano 39 Hufców i 25 Gminnych Związków Drużyn. 1 sierpnia 1975 r. powstaje:

– Hufiec Andrychów Miasto – komendant – hm. Helena Witek (dziś Kusina);

– Hufiec Andrychów Gmina – komendant – hm. Zofia Antecka;

– Gminny Związek Drużyn w Wieprzu – komendant – hm. Maria Ochmańska.

Rozkazem L 1/77 z dn. 1. Stycznia 1977r. Gminny Związek Drużyn w Wieprzu przekształcono w Hufiec Wieprz, którego komendantką została hm. Maria Ochmańska- dziś Liszka.

Rozkazem L 5/77 z dn. 9 września 1977r. połączono hufce Andrychów Miasto i Andrychów Gmina w Hufiec Andrychów.

Rozkazem L 5/81 z dn. 1 listopada 1981 r. do Hufca Andrychów przyłączono Hufiec Wieprz (źródło).

Więcej informacji na temat przebiegu prac niebawem! Zapraszamy do śledzenia nas w Internecie a także dołączenia do fundacji w roli wolontariusza. Razem zadbamy o dziedzictwo kulturowe!

N.K.


Copyright / Wszelkie prawa autorskie zastrzeżone - Fundacja MEMO

Kreacja weboski.pl